AZS v médiách... Večerník (20.5.2002)

Prišiel ich pozdraviť aj knieža
Desiate výročie založenia oslávili "Kampiňáci" Majálesom.

            Zažili ste už neopakovateľnú atmosféru, keď sa deti v jasličkách či materských školách pripravujú na karneval? To vzrušenie a očakávanie, pobehovanie a neistotu v očiach, či bude ich maska tá najkrajšia? Nuž práve taká atmosféra vládla v piatok podvečer v Domove sociálnych služieb pre deti Kampino v Petržalke.

            Rozdiel bol iba v tom, že na svoj karneval sa pripravovali "deti" vo veku 13 až 26 rokov, ktorým toto zariadenie slúži. S rovnakým nadšením si pripravovali program, aby svojim rodičom i hosťom dokázali, čo všetko vedia. I keď pre niektorých z nich to znamenalo povedať jednu vetu, či zatočiť sa v kruhu na parkete. To sa im možno páčilo najväčšmi, veď do tanca im vyhrávala živá hudba - skupina VEGA zo Zohora. A tak sa dvadsaťšesť rozprávkových postavičiek, šašov, princezien, kucháriek, čarodejníkov zvŕtalo spolu so svojimi zdravými kamarátmi, na parkete ostošesť.
            Majáles, ako svoj karneval nazvali, sa konal pri príležitosti 10. výročia založenia zariadenia. Okrem oficiálnych gratulantov z odboru sociálnych vecí Krajského úradu, zástupcov Základnej školy na Pankuchovej ulici, s ktorou veľmi úzko spolupracujú, mnohých sponzorov, vďaka ktorým zariadenie môže fungovať počas celého roka, prišiel deti pozdraviť a slávnostne ples otvoriť aj knieža Juraj Radziwill-Anoškin - doyen Aristokratického združenia Slovenska s manželkou a sestrou.
            Jednou z mladých vychovávateliek, ktorá i celý program moderovala a spolu s ďalšími kolegyňami pripravovala, je Viera Haruštiaková. Mladé pôvabné dievča s nesmiernou ochotou a láskou svojim zverencom pomáhalo i našepkávalo. Ako sa dostala k tomuto náročnému povolaniu? "Mám strednú pedagogickú školu a veľmi ma táto oblasť zaujíma, preto som sa rozhodla pracovať práve s mentálne postihnutými deťmi. Táto práca sa mi páči a vôbec neľutujem, že som tu. Naši klienti, naše deti sú nesmierne vďačné, úprimné a každý ich pokrok nám dáva zadosťučinenie. Všetky takéto akcie zvyšujú sebavedomie a odolnosť našich detí, približujú ich na úroveň ostatných." S rovnakým záujmom a nehou o svojich zverencoch hovorila aj riaditeľka Kampina Miluša Budayová a ostatní pracovníci, ktorí svoju prácu nepovažujú za zamestnanie, ale povolanie. A to je vidno aj na výsledkoch.

Gabriela Klestincová

AZS
© AZS, február 2006