AZS v médiách... TASR 11.10.2001

Slovenská aristokracia sa chce vrátiť do Hlohoveckého zámku
   
         Hlohovec 11. októbra (TASR) - Slovenskí aristokrati chcú zrekonštruovať a využívať chátrajúci Hlohovecký zámok. Hlava Aristokratického združenia Slovenska knieža Juraj Radziwill-Anoškin dnes predstaviteľom magistrátu prezentoval veľkorysý zámer i jeho finančné krytie. Podľa reakcií primátora Hlohovca Jána Brezovského a ďalších členov mestskej rady možno usudzovať, že zámery aristokratov dostanú zelenú.

AZS
Čas na Hlohoveckom zámku sa
zastavil...

Foto: AZS

           Slovenská šľachta by s využívaním zámku podľa kniežaťa Anoškina začala okamžite. "Obnoveniu tradičnej púte, ktorá v minulosti končila v zámockej kaplnke, nič nebráni. Prvý slovenský aristokratický bál by sa konal už v najbližšej plesovej sezóne," priblížil prvé zámery knieža Anoškin. To, že areál je v dezolátnom stave, podľa neho nie je prekážkou. Na bál by prišli aristokratické osobnosti z celej Európy, tie by mali stáť aj za financovaním veľkorysej rekonštrukcie. Tá si podľa predbežných odhadov vyžiada niekoľko sto miliónov korún. Hlava aristokratov na Slovensku tvrdí, že prvé peniaze sú už k dispozícii, ich investovaniu bráni len spor mesta a štátu o vlastníctvo zámku.
            Zámku je podľa kniežaťa Anoškina potrebné zachovať ráz i historickú funkciu. Jeho využitie na podnikateľské alebo firemné účely, o ktorom sa v predchádzajúcich rokoch uvažovalo, aristokrati odmietajú. Po odsťahovaní "polepšovne" zo zámku jeho areál len chátra. Mesto ani štát na peniaze na jeho opravu nemajú, napriek tomu sa nemôžu dohodnúť na jeho vlastníctve. Prednosta Mestského úradu v Hlohovci Jozef Kudla vyjadril presvedčenie, že v krátkom čase príde k dohode a o vlastníkovi nebude musieť rozhodovať súd.

Poznámka AZS: Knieža Ing. Juraj Radziwill-Anoškin, CSc. nie je hlavou aristokratov na Slovensku. Je Hlavou svojho Kniežacieho Dvora a Hlavou Aristokratického združenia Slovenska.

AZS
© AZS, február 2006