AZS v médiách... Slovenka č. 28/2000 (10.7.2000)

Art Film 2000

            Už po ôsmy raz sa uskutočnilo v posledný júnový týždeň (23. - 30. júna 2000) najprestížnejšie slovenské filmové podujatie - medzinárodný Art Film festival v Trenčianskych Tepliclach. Z vari stovky filmov bolo pätidesiat súťažných v kategóriách Art Fiction, Artefakty a Na ceste. K niektorým víťazným filmom sa vrátime v budúcnosti. Dnes prinášame nahliadnutie do spoločenskej kroniky festivalu.

MOST SLÁVY
            Zdá sa, že nie filmy, ale filmové hviezdy sú najväčším lákadlom podobných podujatí. A tak možno iba zagratulovať riaditeľovi festivalu Petrovi Hledíkovi k myšlienke Mostu slávy a tzv. Hercovej misie. Tohto roku k menám napríklad Sophie Lorenovej, Giny Lollobrigidy, Franca Nera a ďalších pribudli tabuľky s menami francúzskej hviezdy Catherine Deneuveovej, českej herečky Jany Brejchovej a nášho popredného herca Ladislava Chudíka.
            "Žiadne otázky zo súkromia," upozomili organizátori novinárov pred stretnutím s jednou z najkrajších žien sveta, 56-ročnou Catherine Deneuveovou. Prišla, na počudovanie veľmi jednoducho oblečená, v okrovo-horčicovom kabátiku a plisovanej sukni, veľa fajčila a tvrdila, že film je jej život. Keď som sa spýtala, či si s dcérou Chiarou nezahrá aj na javisku, priznala, že divadelné herečky hrá iba vo filme, nikdy by však pred skutočné divadelné publikum nevyšla, lebo má vraj úžasnú trému. Mimochodom, podobnú úlohu práve nakrúca toto leto spolu s Michelom Piccolim. Dcéra, ktorú mala s Marcellom Mastroianim, je však nielen dobrá herečka, ale aj dobrá lektorka a neraz jej radí pri výbere filmových úloh. O jej "objaviteľovi" režisérovi Rogerovi Vadimovi, s ktorým má syna Christiana, skrachovanom manželstve s fotografom Davidom Bailleym či nových láskach (sprevádzal ju neznámy muž a dcéra jej agenta), zámku v Normandii, kde trávi voľné chvíle v krásnej záhrade, nepadlo ani slovo. Akurát priznala, že by sa šla okúpať do povestných tureckých kúpeľov.
            Česká herečka Jana Brejchová bola zhovorčivejšia. Priznala nielen početné lásky a manželstvá (prvé bolo s Milošom Formanom), ale aj, že keď ju dcéra Tereza Brodská požiada, stará sa o štyriapolročného vnuka Samuela, ktorý ju volá "babi Janka" a má mimoriadne nároky. Slávna herečka mu musí totiž hrať pretekárskeho psa a on jej stopuje čas. V súčasnosti menej filmuje, ale toto leto bude študovať text divadelnej hry s Jiřinou Jiráskovou a verí, že s ňou budú hosťovať i na Slovensku.
            Poľský herec Daniel Olbrychski prišiel uviesť nový pôsobivý veľkofilm A. Wajdu Pán Tadeusz s pomocou dvoch bariel. Počas pravidelnej jazdy s ním totiž spadol kôň a zlomil mu nohu. Priznal sa, že pred kameru sa mu už veľmi nechce, radšej trávi čas v svojom dome pri lese, alebo sedí pri rieke Bugu, teší sa z toho, že dcéra zmaturovala a študuje módne návrhárstvo v New Yorku, alebo trávi čas so synovými ratolesťami - dvoma vnukmi, ktorí majú sedem a osem rokov.

DAČA A KNIEŽATÁ
            "Knieža Juraj Radziwill-Anoškin, gróf Voroncov, hlava Aristokratického združenia Slovenska, má česť pozvať vás na slávnostný krst knihy o Božidare Turzonovovej..." znel začiatok oficiálneho listu so zlatou korunkou... Božidara Turzonovová, či ako ju jej blízki volajú, Dača, popredná členka SND, profesorka VŠMU, predsedníčka festivalového výboru Art filmu a naša niekdajšia Žena roka sa s predstaviteľmi aristokracie vraj zoznámila v bratislavskom pravoslávnom kostole. Potomkovia litovskej šľachty sa poznajú aj s českým publicistom a vydavateľom Alešom Fuchsom, ktorý s ňou pripravil knihu rozhovorov Důvěrnosti Božidary Turzonovové, a tak sa rozhodli "byť pri tom".
            Mimochodom, za čestného člena - ako aristokrata ducha - prijali jej hereckého kolegu Ladislava Chudíka. Dača však netajila najväčšiu radosť z nedávnych rodinných udalostí: Vydala mladšiu dcéru - právničku Lucinku, a má radosť zo štvrtého vnúčaťa, z Ane, ktorá sa narodila v júni jej staršej dcére Andrejke.
            Zagratulovať jej prišla i Martina Zelenayová, 28-ročná historička - archivárka z Trenčína. Kedže zemianske práva dostal ich rod ešte v roku 1668, rozhodla sa uchádzať o vstup do AZS. Ich výsosti knieža Anoškin s manželkou Mariannou prisľúbili, že pozvú i Slovenku!

Elena Ťapajová


© AZS, február 2006